Debata społeczna „BEZPIECZNY SENIOR” – Miejska Rada Seniorów w Kowalewie Pomorskim w trosce o bezpieczeństwo Seniorów
21 marca 2025 roku w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Kowalewie Pomorskim odbyła się debata społeczna „BEZPIECZNY SENIOR”. Oficjalnego otwarcia debaty dokonali Komendant Powiatowy Policji w Golubiu-Dobrzyniu insp. Maciej Zdunowski, Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Ryszard Repeć oraz Burmistrz Miasta Jacek Żurawski. W debacie udział wzięli również:Kierownik Posterunku Policji w Kowalewie Pomorskim asp. szt. Paweł Kozłowski
mł. asp. Adam Żulewski z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej w Golubiu-Dobrzyniu wraz z pracownikami tamtejszej Komendy, dzielnicowi odpowiedzialni za bezpieczeństwo seniorów z terenu gminy, Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Kowalewie Pomorskim Danuta Wiącek, Sekretarz Gminy Monika Piróg, Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Wiśniewska. Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Dunajski wraz z Radnymi, Sołtysi i przede wszystkim seniorzy z Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Dziennego Domu Pobytu i innych organizacji senioralnych. Po uroczystym przywitaniu gości, została przybliżona tematyka i cele debaty. Debata składała się z kilku prelekcji prowadzonych przez przedstawicieli różnych instytucji. Wstępem do dyskusji była prezentacja multimedialna pn. „Bezpieczny Senior” omówiona przez Kierownika Posterunku Policji w Kowalewie Pomorskim asp. szt. Pawła Kozłowskiego. Kierownik omówił najczęściej stosowane przez oszustów metody działania – ,,na wnuczka”, „na funkcjonariusza”. Przestrogi poparte były licznymi przykładami z praktyki policyjnej. Funkcjonariusz tłumaczył co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów. Apelował o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Podkreślał, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe. Zaprezentowano aplikację „Moja Komenda” oraz sposób funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, które umożliwiają mieszkańcom szybki kontakt z lokalnymi służbami. Za pośrednictwem Mapy obywatele mogą anonimowo informować Policję o różnego typu zagrożeniach występujących w najbliższym otoczeniu. Wskazywał, że Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie.
Mł. asp. Adam Żulewski z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej w Golubiu-Dobrzyniu przedstawił prezentacje pn: „Analiza prób oraz popełnionych przestępstw na szkodę Seniorów na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego”. uczestnikom spotkania przedstawiono między innymi dane statystyczne prezentujące skalę zjawiska.
Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Kowalewie Pomorskim Pani Danuta Wiącek przedstawiła najważniejsze zasady ochrony przed działaniem przestępców podszywających się za pracowników banków, podkreślając znaczenie ochrony danych oraz ostrożności przy korzystaniu z usług finansowych.
Debata miała na celu uświadomienie mnogości i charakterystyki zagrożeń oraz wskazanie właściwych postaw w celu ich eliminowania i zapewnienia bezpieczeństwa oraz zachęcenie Seniorów do aktywnego korzystania z narzędzi takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala na zgłaszanie niepokojących sytuacji w swoim otoczeniu. Wszyscy obecni mogli dowiedzieć się o zasadach postępowania w przypadku wizyty nieproszonych gości w mieszkaniu, o metodach stosowanych przez przestępców podszywających się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy, uzyskali również praktyczne wskazówki, jak unikać zagrożeń i gdzie szukać pomocy w przypadku bycia ofiarą przestępstwa.
Na zakończenie debaty odbyła się ożywiona dyskusja, podczas której seniorzy aktywnie zadawali pytania oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Poruszane tematy obejmowały zarówno zagrożenia w świecie rzeczywistym, jak i w przestrzeni cyfrowej. Podkreślano, że tego typu inicjatywy są niezbędne, aby na bieżąco edukować społeczność i zwiększać jej bezpieczeństwo. Uczestnicy debaty mieli okazję za pomocą anonimowej ankiety wyrazić swoje zdanie na temat przeprowadzonego spotkania.